May 30, 2017
939 İzleme
5 0

TED Koleji

Editör:

TED Koleji…

Kendim için güzel bir okul hayatı düşledim ve iyi bir eğitim…

Ama şu hayatta her zaman istenen olmuyor maalesef…

Şimdi İstanbul’dan taşıdığım ailemden, 5 yaşını dolduran kızım Karen’in okula gitme vakti geldi.

Mutlu bir eğitim, öğretim için daha yeni araştırma yaptık.

Açıkçası ne Elif, ne ben eğitime başlama konusunda acele etmedik. Zira hayat boyu eğitim-öğretime maruz kalacak Karen’in, mutlu bir bebeklik, çocukluk geçirmesi için oldukça özgür bıraktık. Mesela, alfabe öğretmedik. İlla renkleri öğrensin diye kasmadık.

“Sen büyüyünce ne olacaksın?”

sorularına, Ondan önce atılıp cevap vermedik. Ama o kendi “soru-cevap” rutini ile bir şeyleri çözümledi. Biz, sadece oyun yöntemiyle onun sorularına bıkmadan usanmadan yanıt verdik.

Bizce en güzel eğitim ve öğretim, sevgiyle olanı. Biraz da akışına bırakılanı…

Kasma, çok da salma! Çocuğa net ve sıkılmadan yanıt verebilmek, bazen de;

“Bilmiyorum”,

“Hata yaptım”,

“Özür dilerim”,

Diyebilmek önemli olan…

İstemediğim bir davranışı yaptığında

“Beni çok kızdırıyorsun!” yerine

“Bu davranışın bizi üzdü.” demek,

yada bi şeyleri kırdığında

“bu herkesin başına gelebilir, canın sağolsun, üzülme!” diyebilmek….

İşte ben nasıl ki, aklı başında bir adam olarak çocuğuma insan gibi davranıyorsam, yine insan gibi davranacak bir okul aradım.

Yollar hep TED Koleji’ ni işaret etti. Biz de gittik tabii ki.

Ted Koleji ted kolejiTED Kolejited koleji deli kafalar 1Okulu 3 saatte bütün aile bireyleri ile gezdik; ben, Eliş, Karoş, Pioş… Yemek kokusunun iğrençleşmediği bir yemekhanede 500 kadar çocukla yemek yedik. Dans ve bale dersine giren çocukların coşkusuna tanık olduk. Her şeyden önce aradığım bir şeyi buldum; ÖZ GÜVEN!..

Okul, ekol olmuş! ÖZ GÜVEN dersini tüm okul almış…

Hamile kalan okul öğretmenine 1 sene kendi çocuğuna bakma izni veren bir iş yeri duydun mu?

Geleceğe bu kadar önem vermenin paradan daha fazla kaygısı olmalı… İnsanın en büyük misyonu “MUTLULUK” olmalı; mutlu olmayan insan nasıl başarılı olabilir .

TED Koleji’nde gerçekten mutluluğu ve bir o kadar disiplini gördüm.
Atatürkün gençliğine GÜVENmeliyiz!

Bize, içi Atatürk ilke ve inkılapları ile dolu, mutlu, akıllı, enerjili “gözleri gelecek bakan” nesil yetiştir TED Koleji…

Karen Serdaroğlu size emanet,

Pia sırada! Karen’in üst sınıfa geçmesini bekliyor ?

TED Koleji... Kendim için güzel bir okul hayatı düşledim ve iyi bir eğitim... Ama şu hayatta her zaman istenen olmuyor maalesef... Şimdi İstanbul'dan taşıdığım ailemden, 5 yaşını dolduran kızım Karen'in okula gitme vakti geldi. Mutlu bir eğitim, öğretim için daha yeni araştırma yaptık. Açıkçası ne Elif, ne ben eğitime başlama konusunda acele etmedik. Zira hayat boyu eğitim-öğretime maruz kalacak Karen'in, mutlu bir bebeklik, çocukluk geçirmesi için oldukça özgür bıraktık. Mesela, alfabe öğretmedik. İlla renkleri öğrensin diye kasmadık. "Sen büyüyünce ne olacaksın?" sorularına, Ondan önce atılıp cevap vermedik. Ama o kendi "soru-cevap" rutini ile bir şeyleri çözümledi. Biz, sadece oyun yöntemiyle onun sorularına bıkmadan usanmadan yanıt verdik. Bizce en güzel eğitim ve öğretim, sevgiyle olanı. Biraz da akışına bırakılanı... Kasma, çok da salma! Çocuğa net ve sıkılmadan yanıt verebilmek, bazen de; "Bilmiyorum", "Hata yaptım", "Özür dilerim", Diyebilmek önemli olan... İstemediğim bir davranışı yaptığında "Beni çok kızdırıyorsun!" yerine "Bu davranışın bizi üzdü." demek, yada bi şeyleri kırdığında "bu herkesin başına gelebilir, canın sağolsun, üzülme!" diyebilmek.... İşte ben nasıl ki, aklı başında bir adam olarak çocuğuma insan gibi davranıyorsam, yine insan gibi davranacak bir okul aradım. Yollar hep TED Koleji' ni işaret etti. Biz de gittik tabii ki. Okulu 3 saatte bütün aile bireyleri ile gezdik; ben, Eliş, Karoş, Pioş... Yemek kokusunun iğrençleşmediği bir yemekhanede 500 kadar çocukla yemek yedik. Dans ve bale dersine giren çocukların coşkusuna tanık olduk. Her şeyden önce aradığım bir şeyi buldum; ÖZ GÜVEN!.. Okul, ekol olmuş! ÖZ GÜVEN dersini tüm okul almış... Hamile kalan okul öğretmenine 1 sene kendi çocuğuna bakma izni veren bir iş yeri duydun mu? Geleceğe bu kadar önem vermenin paradan daha fazla kaygısı olmalı... İnsanın en büyük misyonu "MUTLULUK" olmalı; mutlu olmayan insan nasıl başarılı olabilir . TED Koleji'nde gerçekten mutluluğu ve bir o kadar disiplini gördüm. Atatürkün gençliğine GÜVENmeliyiz! Bize, içi Atatürk ilke ve inkılapları ile dolu, mutlu, akıllı, enerjili "gözleri gelecek bakan" nesil yetiştir TED Koleji... Karen Serdaroğlu size emanet, Pia sırada! Karen'in üst sınıfa geçmesini bekliyor ?

Ne kadar beğenilmiş?

Ne kadar beğendin? Mutlaka söyle bize. Hadi aşağıdaki yıldızlara tıkla...

User Rating: Be the first one !
0
kategori:
Deli Kafalar · Fatih · karen

İnceleme Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir