Haz 22, 2017
1587 İzleme
10 0

Ceviz ve Faydaları

Editör:

Çocuklarıma ceviz yedirmeye bayılan bir anne olarak yaşadığım pozitif olayları paylaşmak isterim.

İlk hamileliğimde bir avuç ceviz alabilmek için çok caba sarf ediyorduk. Fatih bana 100 gr ceviz aldığında evimizde bayram havası oluyordu. Çünkü o dönemler işlerimiz çok iyi değil hatta iflasın eşiğindeydik. Ama ceviz yemem gerektiğini ikimiz de çok iyi biliyorduk bu yüzden ceviz alabildiğimiz günler mutluluktan uçuyorduk.

Hamilelikte ceviz yemek melatonin seviyemizi arttırdığı için daha rahat uyumamıza yardımcı olur. Ben çok rahat uyuyordum. Bu da daha huzurlu ve daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmek demek. Ayrıca bildiğiniz gibi cevizin şekli aynı insan beynine benziyor.

Bu da demek oluyor ki bebişlerimizin beyin gelişimi için oldukça faydalı. Onlar daha anne karnındayken, yemeye başladığım tüm besinler çok değerli. O yüzden hamilelik ve sonrası süreçte neler yediğime çok dikkat ediyorum.

ceviz, cevizin faydaları cevizCeviz ve Faydaları1 delikafalar

İkinci hamileliğimde ise ceviz konusunda çok şanslıydım. Tatil için gittiğimiz İzmir’in Selçuk ilçesinde Hayko Cepkin’in açtığı Varil Camping’deydik. Kamp alanının neredeyse tüm çevresi Ceviz ağaçları ile kaplıydı. Sadece ceviz de değil, zeytin, limon, greyfurt, cennet hurması. Kısaca kampta yok yoktu.

Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Sülfür, havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. Bizim gibi 3 günlük tatil planınızı 6 aya çıkarabilir 🙂 Çünkü oturduğunuz yerden kalkmak istemediğimiz, iş güç düşünemeyip sadece etrafı izlediğimiz harikulade bir tatil yaşamıştık. Ayrıca çok şahane rüyalarla uykulara dalmıştık. E tabii sadece sülfüründen değil ağacın meyvesinden de bolca tüketme imkanımız oldu. Oradan topladığım cevizlerin son torbasını da az önce kızlar yesin diye kırarken aklıma geldi yazıyı yazmak. Umarım sizlere de faydası olur.

Aklıma gelen tüm faydalarından bahsedeyim o zaman da tam bir profesyonel ceviz tüketicisi olduğum anlaşılsın 🙂

Ceviz aynı zamanda çok etkili bir antioksidan. Bebişlerimizin kemik gelişimi ve en önemlisi zeka gelişimi için çok değerli bir besin. Ayrıca beden sağlığına olduğu kadar ruh sağlığına da çok iyi geldiği biliniyor. Cevizin omega-3 yağ oranı çok yüksek. Aynı zamanda tiyamin, B6, folik asit, fosfor, magnezyum, bakır gibi vitamin ve minerallerden de zengin. Çok iyi bir E vitamini kaynağı. Kalp damar sağlığı açısından da tüketilmesi gereken bir besin. Birçok kültür cevizi “beyin besini” olarak kabul etmiştir. Asya’da öğrenciler sınavdan önce küp şeker ve okunmuş pirinç yerine ceviz yiyor. Bence çok daha mantıklı bir uygulama 🙂

 

Daha benim bile bilmediğim neler var kimbilir?

Yaprakları, kabukları her şeyi çok değerli.

Canım ceviz kalp ben.

Çocuklarıma ceviz yedirmeye bayılan bir anne olarak yaşadığım pozitif olayları paylaşmak isterim. İlk hamileliğimde bir avuç ceviz alabilmek için çok caba sarf ediyorduk. Fatih bana 100 gr ceviz aldığında evimizde bayram havası oluyordu. Çünkü o dönemler işlerimiz çok iyi değil hatta iflasın eşiğindeydik. Ama ceviz yemem gerektiğini ikimiz de çok iyi biliyorduk bu yüzden ceviz alabildiğimiz günler mutluluktan uçuyorduk. Hamilelikte ceviz yemek melatonin seviyemizi arttırdığı için daha rahat uyumamıza yardımcı olur. Ben çok rahat uyuyordum. Bu da daha huzurlu ve daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmek demek. Ayrıca bildiğiniz gibi cevizin şekli aynı insan beynine benziyor. Bu da demek oluyor ki bebişlerimizin beyin gelişimi için oldukça faydalı. Onlar daha anne karnındayken, yemeye başladığım tüm besinler çok değerli. O yüzden hamilelik ve sonrası süreçte neler yediğime çok dikkat ediyorum. İkinci hamileliğimde ise ceviz konusunda çok şanslıydım. Tatil için gittiğimiz İzmir’in Selçuk ilçesinde Hayko Cepkin’in açtığı Varil Camping’deydik. Kamp alanının neredeyse tüm çevresi Ceviz ağaçları ile kaplıydı. Sadece ceviz de değil, zeytin, limon, greyfurt, cennet hurması. Kısaca kampta yok yoktu. Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Sülfür, havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. Bizim gibi 3 günlük tatil planınızı 6 aya çıkarabilir 🙂 Çünkü oturduğunuz yerden kalkmak istemediğimiz, iş güç düşünemeyip sadece etrafı izlediğimiz harikulade bir tatil yaşamıştık. Ayrıca çok şahane rüyalarla uykulara dalmıştık. E tabii sadece sülfüründen değil ağacın meyvesinden de bolca tüketme imkanımız oldu. Oradan topladığım cevizlerin son torbasını da az önce kızlar yesin diye kırarken aklıma geldi yazıyı yazmak. Umarım sizlere de faydası olur. Aklıma gelen tüm faydalarından bahsedeyim o zaman da tam bir profesyonel ceviz tüketicisi olduğum anlaşılsın 🙂 Ceviz aynı zamanda çok etkili bir antioksidan. Bebişlerimizin kemik gelişimi ve en önemlisi zeka gelişimi için çok değerli bir besin. Ayrıca beden sağlığına olduğu kadar ruh sağlığına da çok iyi geldiği biliniyor. Cevizin omega-3 yağ oranı çok yüksek. Aynı zamanda tiyamin, B6, folik asit, fosfor, magnezyum, bakır gibi vitamin ve minerallerden de zengin. Çok iyi bir E vitamini kaynağı. Kalp damar sağlığı açısından da tüketilmesi gereken bir besin. Birçok kültür cevizi “beyin besini” olarak kabul etmiştir. Asya’da öğrenciler sınavdan önce küp şeker ve okunmuş pirinç yerine ceviz yiyor. Bence çok daha mantıklı bir uygulama 🙂   Daha benim bile bilmediğim neler var kimbilir? Yaprakları, kabukları her şeyi çok değerli. Canım ceviz kalp ben.

Ne kadar beğenilmiş?

Ne kadar beğendin? Mutlaka söyle bize. Hadi aşağıdaki yıldızlara tıkla...

User Rating: 1.93 ( 2 votes)
0

İnceleme Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir